ZDJĘCIA: Obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Bydgoszczy

_BOR7713

W sobotnie popołudnie w Bydgoszczy, podobnie jak w innych miastach Polski, uczczono pamięć uczestników i ofiar Powstania Warszawskiego. Wybuchło ono 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. Trwało 63 dni.

W mieście nad Brdą uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele garnizonowym przy rondzie Bernardyńskim. O 17:00, a więc w godzinę „W”, zebrano się na osiedlu Leśnym, u zbiegu ulic Gdańskiej i Czerkaskiej, gdzie znajduje się pomnik Powstania Warszawskiego. W obchodach 71. rocznicy powstania uczestniczył Bogdan Jagodziński, prezes kujawsko-pomorskiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

1 sierpnia 1944 roku do walki z niemieckim okupantem przystąpiło około 50 tysięcy powstańców. W wyniku ponaddwumiesięcznych walk zginęło 18 tysięcy z nich. Straty w ludności były o wiele większe – według różnych danych zginęło między 150 a 200 tysięcy mieszkańców Warszawy. Lewobrzeżna część stolicy została niemal doszczętnie zniszczona. Akt kapitulacji powstania podpisano 3 października.

W bydgoskich uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych i samorządowych, a także parlamentarzyści, w tym poseł Piotr Król.