Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie projektów unijnych w regionie

zawiadomienie_obraz

W minioną środę Prokuratura Rejonowa w Toruniu wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości, do których miało dojść przy ustalaniu kryteriów dla dwóch edukacyjnych konkursów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Swoje zastrzeżenia w tej sprawie zgłaszał już kilka miesięcy temu poseł Piotr Król.

W czerwcu parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości wystosował list do marszałka Piotra Całbeckiego, w którym wskazywał na „niepokojące sygnały”, które miały dotyczyć zadań z obszaru edukacji dorosłych w zakresie kompetencji cyfrowych, języków obcych, a także działań edukacyjnych na rzecz rynku pracy (Działanie 10.4. Edukacja dorosłych; poddziałanie 10.4.1 i 10.4.2.). Poseł Król podnosił, że wątpliwości budzą zwłaszcza zapisy, według których jedynym potencjalnym beneficjentem projektu mógłby być samorząd województwa.

(PEŁNY LIST PIOTRA KRÓLA DO MARSZAŁKA PIOTRA CAŁBECKIEGO Z 6.06.2016 R.)

W odpowiedzi marszałek wskazywał, że przyczyny, dla których to samorząd województwa powinien realizować wspomniane projekty ma charakter „obiektywny”. Wśród nich marszałek Całbecki wymienił między innymi działanie o zasięgu regionalnym, co umożliwiłoby uzyskanie wsparcia przez osoby zamieszkujące na terenie całego regionu. W swoim piśmie marszałek podkreślał, że chodzi o grupy osób „defaworyzowane na rynku pracy”, czyli osoby z niskimi kwalifikacjami zawodowymi, osoby, które ukończyły 50 rok życia, a także osoby niepełnosprawne. Zdaniem marszałka, samorząd miałby przyznać sobie rolę „organizatora i koordynatora wsparcia”, nie zaś „realizatora szkoleń czy kursów dla dorosłych”. Marszałek Piotr Całbecki stał także na stanowisku, że wiodąca rola województwa pozwoli odpowiadać na realne potrzeby mieszkańców znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, nie zaś wynikać z „decyzji podmiotów szkoleniowych”.

(ODPOWIEDŹ MARSZAŁKA PIOTRA CAŁBECKIEGO Z 13.07.2016 R.)

Nie rozwiało to jednak wątpliwości posła Króla, który podnosił już na tym etapie korespondencji, że „samorząd województwa przyjmuje błędne założenie, że wszystko najlepiej zrobi we własnym zakresie lub przez podmioty od niego zależne”. Dlatego też pod koniec września skierował pismo do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, w którym poprosił o zbadanie, czy działania urzędu marszałkowskiego – jako Instytucji Zarządzającej RPO – mieściły się w granicach prawa i kto odpowiada za działanie bądź zaniechanie, które mogło doprowadzić do narażenia na szwank zasad równego traktowania i uczciwej konkurencji.

(ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY REGIONALNEJ W GDAŃSKU Z 29.09.2016 R.)

Postanowieniem z dnia 16 listopada Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum Zachód wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków bądź przekroczenia uprawnień w sprawie wspomnianych konkursów finansowanych w kujawsko-pomorskiego RPO.

(PISMO – POSTANOWIENIE PROKURATURY REJONOWEJ W TORUNIU Z 17.11.2016 R.)

44 thoughts on “Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie projektów unijnych w regionie

  1. You Have Problems in getting the required scores in Ielts,Toefl, Pte, Esol, Toiec, Oet, Gmat, Gre, Nebosh, SAT, OPERATE, GED, Usmle, Psat, lsat, Celban, FCE, CAE,CPE, BEC, Fle, Tesol,???
    Beggary Ielts certificate urgently in Australia, Saudi Arabia, Oman, Lebanon, Qatar, Canada, India, Dubai, Iran, Pakistan, Belarus, Kuwait, Germany, France, Egypt, Russia, Malaysia, UAE, Jordan, Yemen, Iraq, China, Canada, UK, USA, New Zealand,cours bitcoin en temps réel Anywhere… From British ministry or IDP official without taking the test?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>