Poseł Piotr Król przeciwko planom połączenia dwóch bydgoskich instytucji

pismo-krol-marszalek-calbecki-wbp-kpcen

Poseł Piotr Król zaapelował do marszałka Piotra Całbeckiego o wycofanie się z pomysłu połączenia dwóch instytucji funkcjonujących w Bydgoszczy – Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej imienia Mariana Rejewskiego.

W swoim piśmie skierowanym do zarządu województwa poseł Król podkreśla, że jak dotąd nie przedstawiono rzeczowych argumentów za połączeniem obu jednostek. Przypomina także, że obie placówki funkcjonują w oparciu o inne przepisy, a właśnie przygotowywane są nowe rozporządzenia dotyczące konkretnych zasad, którymi w swoim funkcjonowaniu mają kierować się zarówno KPCEN, jak i biblioteka pedagogiczna.

W swoim liście do marszałka Piotra Całbeckiego poseł Prawa i Sprawiedliwości wskazuje również na niejasności związane z finansowaniem instytucji powstałej z połączenia – chodzi między innymi o możliwości zarobkowe Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli wynikające ze sprzedaży szkoleń oraz brak takich możliwości po stronie biblioteki. „Rodzi się pytanie, jaki będzie podział środków finansowych pomiędzy Bibliotekę, która nie pobiera opłat za swoją działalność, i KPCEN nastawiony na efektywną sprzedaż i konkurencję z niepublicznymi placówkami, które także kształcą i doskonalą zawodowo nauczycieli” – pisze Piotr Król.

Jego zdaniem, argumentem nie jest fakt połączenia podobnych instytucji we Włocławku, który jest „znacząco mniejszy”, a ponadto „nie posiada tak dużej ilości jednostek pedagogicznych”. Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. Mariana Rejewskiego jest, zdaniem posła Króla, instytucją „prężną”, a także „cieszy się uznaniem i jest uważana za prestiżową”. „Dlatego też wnioskuję o wycofanie się z tego niekorzystnego dla Bydgoszczy pomysłu” – apeluje poseł PiS.

PEŁNA TREŚĆ PISMA DO MARSZAŁKA PIOTRA CAŁBECKIEGO [POBIERZ]