20. kwesta na ratowanie bydgoskich cmentarzy z udziałem posła Króla [ZDJĘCIA]

kwesta_tmmb_cmentarz_starofarny_2017 (17)

Już po raz dwudziesty na bydgoskim Cmentarzu Starofarnym odbyła się – z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy – kwesta na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii.  W zbiórkę funduszy na ten cel włączył się także poseł Piotr Król.

Tegoroczna edycja zbiórki ponownie przyciągnęła wiele znanych nazwisk, które wspierają zapoczątkowaną w 1997 roku akcję. Wówczas zebrano niewiele ponad tysiąc złotych, w ubiegłym roku kwota ta przekroczyła już próg 20 tysięcy. Pozwala to na odrestaurowanie – przykładowo – czterech nagrobków na Cmentarzu Starofarnym, który został założony na początku XIX wieku. Czyni go to najstarszą katolicką nekropolią na terenie Bydgoszczy.

– We wtorek miałem przyjemność wziąć udział w corocznej kweście organizowanej przez Przyjaciół z Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Kwestowaliśmy na Cmentarzu Starofarnym na renowację zabytkowych kaplic i grobowców na najstarszych bydgoskich cmentarzach. Dziękuję niezawodnemu Prezesowi TMMB Jerzemu Derendzie za zaproszenie i gratuluję konsekwencji w ocalaniu bydgoskich nekropolii – napisał na Facebooku poseł Król.