Co dalej z terenami po Zachemie? Poseł Piotr Król wspiera działania RDOŚ

16807673_1219034518178685_8972502820152920704_n

W poniedziałkowe przedpołudnie poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król zorganizował konferencję prasową wspólnie z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy Dariuszem Wrzosem. Spotkanie z mediami poświęcone było dalszym losom obszaru, na którym funkcjonowały Zakłady Chemiczne Zachem.

„Zamierzam wspierać starania RDOŚ w zakresie remediacji terenów po byłych zakładach chemicznych” – zadeklarował poseł Król, prezentując zebranym dziennikarzom dwie interpelacje do ministra środowiska Jana Szyszki – dotyczą one kwestii pozyskania środków na badania oraz przeprowadzenie badań ziemi i wód gruntowych na terenach nieistniejącego już Zachemu. W kolejnej interpelacji, tym razem zaadresowanej do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, bydgoski parlamentarzysta apeluje o podjęcie działań „legislacyjnych i administracyjnych” zabezpieczających zdrowie mieszkańców Bydgoszczy.

Powodem niepokojów posła Króla są między innymi wyniki listopadowych badań, z których wynika, że w wodzie czerpanej ze studni na terenie osiedla Łęgnowo-Wieś stwierdzono obecność substancji o charakterze toksycznym – aniliny i toluidyny. Mogą one powodować konsekwencje o charakterze mutagennym oraz kancerogennym. Wykorzystywanie wspomnianych substancji było charakterystyczne dla linii produkcyjnej Zachemu.

Dlatego też poseł Król chce podjąć współpracę ze wszystkimi instytucjami, które mogą mieć wpływ na wyeliminowanie zagrożeń dla zdrowia mieszkańców – w tym prezydentem Bydgoszczy Rafałem Bruskim czy Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją. „Przed nami długa droga, ale wierzę, że zwycięska dla dobra bydgoszczan” – przekonywał poseł Król, dziękując za wsparcie merytoryczne wieloletniej bydgoskiej parlamentarzystce dr Grażynie Ciemniak.

Pełna treść interpelacji dostępna jest poniżej.

[INTERPELACJA NR 1]   [INTERPELACJA NR 2]   [INTERPELACJA NR 3]